Puitaia kevadine hooldus

Kevad on kohe käes, ning aeg on oma piirded üle vaadata ja hooldada. Anname selleks mõned nõuanded ja näpunäited, alustame puitaedadega.

KONTROLLI SEISUKORDA

Tee aiale tiir peale, otsi värvikahjustusi puidul (koorunud, hallitanud) ja postidel (rooste). Kontrolli lippide otsi, eriti maapinna lähedalt, need kipuvad esimesena mädanema. Vaata, et postidel oleksid peal korgid ja kas esineb külmakahjustusi, mis on postirea vildakaks teinud või üldse posti ära lõhkunud. Mädanenud puit tuleb välja vahetada, selle hooldusega on juba hiljaks jäädud.

PUHASTA AED

Kõige lihtsam ja kiirem viis aia puhastamiseks on survepesur. See võtab maha vana värvi puidult, ning eemaldab kogu sodi, mis sinna kogunenud. Metalli puhastamiseks kasuta liivapaberit või nurklihvijat sobiva kettaga.

KONTROLLI JA PARANDA

Tee uus tiir, paranda puudujääke: vaheta mädad lipid, asenda katkised postikorgid. Peale pesu võib välja tulla asju, mida ennem ei märganud. Ole hoolikas puude all asuvate aiaga, see kipub kiiremini hallitama ja mädanema.

VÄRVIMINE

Värvimiseks on kaks võimalust, kas pintsli või pritsiga. Kui kasutad pritsi, kata kinni kohad, kuhu sa värvi ei taha, nagu taimed ja teist värvi aia osad, näiteks postid. Vajadusel võta postide lähedalt paar lippi lahti ja värvi need eraldi, kinnitad hiljem tagasi. Postide katmiseks on kõige lihtsam viis katta need prügikotiga, augud teibiga. Lasuurides ja peitsides pole enamasti krunti alla vaja, aga värv ilma krundita on enda aja ja raha raiskamine. Tutvu kindlasti tootelehega ja veendu, et antud värv, peits või lasuur sobib välitingimustesse.

LÕPPVIIMISTLUS

Vaata üle tehtud töö, kinnita veel lahti olevad lipid, tee veel viimased parandused, kui tarvis.

Aed tuleks üle vaadata igal kevadel, kui aed pole vanem kui 5 aastat, piisab enamasti kergest parandusest. Täielik hooldus ja ülevärvimine oleneb piirdest, selle seisukorrast ja paigalduskvaliteedist, üldiselt tehakse seda iga 4-6 aasta tagant. Kui eelistad selle töö jätta spetsialistidele, siis kirjuta info@aiameistrid.ee või võta ühendust läbi meie veebilehe www.aiameistrid.ee Korrektne hooldus tagab puitaia pika eluea!